Regionfullmäktige

Mandatperiod: 2018-10-15 - 2022-10-14

Regionfullmäktige är Region Hallands högsta beslutande församling. Ledamöterna väljs direkt genom allmänna val vart fjärde år. Regionfullmäktige har 71 ledamöter och 58 ersättare som representerar de olika partier som blivit invalda.

Länkar:
Sammanträdesplan år 2020
Handlingar och protokoll

Uppdrag (129 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Jönsson Thomas M Ordförande 1
Karlsson Kristina C 1:e vice ordförande 2
Berghorn Catharina S 2:e vice ordförande 3
Waltersson Mikaela M Ledamot 4
Hultefors Dag M Ledamot 5
Babic' Elisabet M Ledamot 6
Möllefors Eva-Karin M Ledamot 7
Lundholm Christofer M Ledamot 8
Lidén Christian C Ledamot 9
Ljungberg Lovisa C Ledamot 10
Molander Ann L Ledamot 11
Gustafsson Lars KD Ledamot 12
Rosenberg Bodmar Johnny KD Ledamot 13
Stané Persson Per S Ledamot 14
Bik Margit S Ledamot 15
Fritzon Lars S Ledamot 16
Nilsson Kerstin S Ledamot 17
Lindahl Johan S Ledamot 18
Yngvesson Monica S Ledamot 19
Hassel Sebastian S Ledamot 20
Karagöz Hüseyin Mirza S Ledamot 21
Hulthén Agnes V Ledamot 22
Henriksen Svein MP Ledamot 23
Bech Tommy SD Ledamot 24
Nilsson Anton SD Ledamot 25
Torhall Ingegerd L Ledamot 26
Boulwén Carita SD Ledamot 27
Cserti Georg SD Ledamot 28
Stenström GunMarie M Ledamot 29
Polak Ljung Agnes Agnieszka M Ledamot 30
Andersson Helén C Ledamot 31
Bengtsson Ove C Ledamot 32
Ejdestig Carina KD Ledamot 33
Thorsson Nilsson Patrik S Ledamot 34
Kristensson Gustaf S Ledamot 35
Gustafsson Camilla S Ledamot 36
Svensson Svetlana V Ledamot 37
Bjälkö Sara-Lena SD Ledamot 38
Björk Lars SD Ledamot 39
Bergenheim Gösta M Ledamot 40
Svensson Inger M Ledamot 41
Thomsen Madelene M Ledamot 42
Andersson Helene C Ledamot 43
Roos Anna C Ledamot 44
Brosved Inger L Ledamot 45
Mattsson Niklas KD Ledamot 46
Bensköld Olsson Lise-Lotte S Ledamot 47
Gunnarsson Göran S Ledamot 48
Stoltz Therese S Ledamot 49
Johansson Christoffer S Ledamot 50
Andersson Åke V Ledamot 51
Hellsborn Erik SD Ledamot 52
Isaksson Stina SD Ledamot 53
Olsson Johansson Christian M Ledamot 54
Philipson Stephan M Ledamot 55
Jörgensen Ulrika M Ledamot 56
Storckenfeldt Axel M Ledamot 57
Andersson Lisa M Ledamot 58
Stenberg Per M Ledamot 59
Åkerberg Agneta C Ledamot 60
Rydfeldt Tommy L Ledamot 61
Carlsson Per L Ledamot 62
Strandberg Benny KD Ledamot 63
Svensson Karl Gunnar KD Ledamot 64
Strand Jonas S Ledamot 65
Ung Le Helen S Ledamot 66
Delin Mikael S Ledamot 67
Ludvigsson Lena V Ledamot 68
Losman Maria MP Ledamot 69
Andersson Susanne SD Ledamot 70
Djivjak Ann-Heléne SD Ledamot 71
Svensson Joacim SD Ersättare 72
Hellsten Jonas M Ersättare 73
Green Josefin M Ersättare 74
Kjellgren Bengt M Ersättare 75
Nillius Christina M Ersättare 76
Norrman Roland M Ersättare 77
Carlbom Lena C Ersättare 78
Björsell Marie C Ersättare 79
Rivle Gunilla L Ersättare 80
Rosvall Anne L Ersättare 81
Aldrin Lovisa L Ersättare 82
Ferris Georgia KD Ersättare 83
Hedman Magnus KD Ersättare 84
Enger Susanne KD Ersättare 85
Johansson Marita S Ersättare 86
Carlsson Conny S Ersättare 87
Karlsson Malin S Ersättare 88
Ekman Villemo S Ersättare 89
Bjelvenstedt Bo S Ersättare 90
Kjöller Jeanet S Ersättare 91
Johansson Jörgen S Ersättare 92
Nilsson Christina S Ersättare 93
Gidén Anita V Ersättare 94
Jöngren Markus MP Ersättare 95
Edlund Stefan MP Ersättare 96
Agbrant Lars M Ersättare 97
Jonson Charlotta M Ersättare 98
Bengtsson Per Yngve S Ersättare 99
Gustavsson Irene S Ersättare 100
Johansen Kim S Ersättare 101
Wendpaap Ann-Christin S Ersättare 102
Gullberg Eva M Ersättare 103
Antonér Reine M Ersättare 104
Wallman Kristian M Ersättare 105
Högstrand Ulrika KD Ersättare 106
Börjesson Morgan KD Ersättare 107
Nord Axelsson Lukas S Ersättare 108
Sjölund Anne S Ersättare 109
Sandberg Göran S Ersättare 110
Wallenstein Charlotte M Ersättare 111
Grattbeck Mariette M Ersättare 112
Forsne Hravn M Ersättare 113
Ekström Anders M Ersättare 114
Pleijel Marianne M Ersättare 115
Gathendahl Maria M Ersättare 116
Lanne Maud S Ersättare 117
Aronsson Martin S Ersättare 118
Borg Eva S Ersättare 119
Petzäll Marie SD Ersättare 120
Magnusson Angela M Ersättare 121
Bronelius Maria C Ersättare 122
Sonesson Wiland Ulrika V Ersättare 123
Larsson Eva Margareta MP Ersättare 124
Rehbinder Britt S Ersättare 125
Fransson Bengt SD Ersättare 126
Liljeroth Niklas M Ersättare 127
Karlsson Kjell-Erik V Ersättare 128
Larsson Björn SD Ersättare 128